عصب کشی دندان

هیچ چیز نمی تواند جایگزین لبخند طبیعی و زیبای شما باشد به همین دلیل باید از آن مراقبت کرد. با مراقبت های مناسب، این لبخند می تواند در تمام طول عمر ادامه داشته باشد. عصب کشی یا کانال ریشه دندان یکی از درمان هایی است که می تواند باعث حفظ لبخند شما از پوسیدگی، بیماری و آسیب شود. دندان هایی که توسط عصب کشی ترمیم می شوند معمولا تا آخر عمر دوام دارند و دیگر نیازی نیست نگران آن باشید. در این مقاله به بررسی درمان کانال ریشه یا عصب کشی پرداخته ایم و قدم به قدم مراحل آن را توضیح داده ایم. برای دسترسی بهتر به قسمت های مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.


عصب کشی چیست

عصب کشی یا درمان کانال ریشه دندان روشی برای ترمیم دندان های پوسیده و آسیب دیده است. در طی یک درمان عصب کشی، عصب و پالپ درون دندان برداشته و قسمت داخلی آن پاکسازی و روکش می شود. اکنون شاید از خود بپرسید پالپ دقیقا چه قسمتی از دندان است. برای پاسخ به این سوال باید مختصری در مورد آناتومی دندان توضیح دهیم.

عصب کشی و آناتومی دندان

دندان از سه قسمت کلی تشکیل شده است:

 • مینا
 • عاج
 • پالپ

مینای دندان پوسته بیرونی دندان است که بافت سختی به نام عاج را در خود جای داده است. درون عاج دندان یک بافت نرم وجود دارد که این بافت نرم همان پالپ دندان است. در واقع در پالپ دندان عصب ها و رگ های خونی قرار دارند که از تاج تا ریشه دندان کشیده شده اند. زمانی که پالپ دندان دچار عفونت، آسیب و تورم آسیب شده باشد متخصص اندو توسط درمان عصب کشی این عفونت ها را برطرف و جدا می کند.

آناتومی-دندان

اگر شما هم نیاز به عصب کشی دارید ما درمان در کلینیک دندانپزشکی صدرا را توصیه می کنیم. کلینیک دندانپزشکی صدرا یکی از به روز ترین و مدرن ترین کلینیک های دندانپزشکی اصفهان است که آماده ارائه خدمات دندانپزشکی به بیماران عزیز است. برای اطلاعات بیشتر و گرفتن وقت مشاوره می توانید با شماره های ۰۳۱۳۴۳۹۶۶۴۷ یا ۰۳۱۳۴۳۹۶۶۴۳ تماس بگیرید.

دلیل درمان کانال ریشه چیست

وقتی بافت عصبی یا خمیر عصبی دندان آسیب ببیند و تجزیه شود، باکتری ها در محفظه دندان شروع به تکثیر می کنند. باکتری ها و سایر آثار پوسیدگی می توانند باعث عفونت یا آبسه دندان شوند. آبسه یک حباب پر از چرک است که در انتهای ریشه های دندان تشکیل می شود و زمانی رخ می دهد که عفونت در تمام طول انتهای ریشه های دندان گسترش یابد. علاوه بر آبسه، عفونت در کانال ریشه دندان می تواند باعث موارد زیر شود:

 • تورم در ناحیه صورت یا گردن
 • ریزش استخوان در اطراف نوک ریشه دندان
 • سوراخ شدن دندان یا تخلیه لثه
 • عصب کشی دندان یک درمان بسیار قوی است که می تواند از موارد ذکر شده جلوگیری کند.

بیشتر بخوانید: هزینه عصب کشی دندان در اصفهان در سال 99

علائم درمان کانال ریشه

همه انواع دندان دردها نشانه نیاز داشتن به عصب کشی یا کانال ریشه دندان نیست. تنها راه برای اطمینان از اینکه آیا به عصب کشی نیاز دارید یا خیر، مراجعه به دندانپزشک است. اما چندین علائم هشدار دهنده وجود دارد که اگر آن ها را در خود مشاهده کردید احتمالا نیاز به درمان کانال ریشه دارید.

 • در صورت مشاهده هر یک از این علائم، مهم است که در اسرع وقت به دندانپزشک خود مراجعه کنید. هرچه زودتر دندان شما معالجه شود نتیجه بهتری خواهد داشت.
 • درد هنگام غذا خوردن یا نوشیدن مایعات سرد و گرم
 • درد مداوم دندان یکی از نشانه هایی است که ممکن است به عصب کشی نیاز داشته باشید. دندان درد ممکن است تمام وقت شما را آزار دهد یا ممکن است هر از گاهی از بین برود اما دوباره برگردد.
 • درد شدید دندان هنگام غذا خوردن یا هنگامی که به منطقه فشار می آورید
 • برجستگی کوچک و جوش مانند روی لثه در نزدیکی ناحیه ای که دندان درد دارید
 • تیره شدن دندان
 • حساسیت یا تورم در لثه ها در نزدیکی ناحیه ای که دندان درد دارید

عصب-کشینحوه عصب کشی دندان

عصب کشی دندان به یک یا چند مراجعه به کلینیک نیاز دارد و بهتر است توسط متخصص اندو انجام می شود. 1- اولین قدم درمان، گرفتن اشعه X برای دیدن شکل کانال های ریشه و مشخص شدن علائم عفونت در استخوان اطراف آن است.

2- سپس متخصص توسط بی حسی موضعی اقدام به بی حس کردن ناحیه اطراف دندان می کند تا در طی درمان دردی احساس نکنید.
3- در مرحله بعد، متخصص برای خشک نگه داشتن ناحیه از یک ساکش برای تخلیه بزاق دهان استفاده می کند.
4- در مرحله بعد متخصص برای دسترسی به پالپ دندان، یک سوراخ درون تاج حفر می کند.
5- در این مرحله از عصب کشی، متخصص با ریختن مایع ضدعفونی در کانال باکتری ها را از بین برده و آن ها را تخلیه می کند.
6- از بین بردن پالپ دندان به وسیله فایل های بسیار کوچک
7- بعد از این که ناحیه تمیز شد و شکل گرفت متخصص اندو فضا را پر و اصطلاحا آب بندی می کند
8- در بیشتر موارد در این مرحله متخصص از یک پر کننده کلسیمی موقت استفاده می کند تا در زمان دیگر دندان پر یا توسط روکش دندان ترمیم شود. روکش کرده برای محافظت از دندان های عصب کشی شده بسیار مفید و ضروری است.

در ویدیو زیر مراحل عصب کشی به طور کامل توضیح داده شده است.

عصب کشی در کلینیک دندانپزشکی صدرا زیر نظر متخصص اندو و با تجهیزات پیشرفته و مدرن انجام می شود. کلینیک دندانپزشکی صدرا به عنوان مجهز ترین و بهترین کلینیک دندانپزشکی شمال اصفهان بهترین مرکز برای درمان کانال ریشه در اصفهان می باشد. برای اطلاعات بیشتر و گرفتن وقت مشاوره می توانید با شماره های ۰۳۱۳۴۳۹۶۶۴۷ یا ۰۳۱۳۴۳۹۶۶۴۳ تماس بگیرید.

عصب کشی دندان جلو

نحوه عصب کشی دندان جلو مانند بقیه دندان ها است و کلیت یکسانی دارد با این تفاوت که معمولا دندان های جلو دارای یک ریشه هستند. در صورتی که دندان های عقب دهان دارای دو یا سه ریشه می باشند که هر کدام یک یا دو کانال دارند. هر چه دندان ریشه ها و کانال های بیشتری داشته باد روند درمان طولانی تر خواهد بود. همچنین توجه داشته باشید که چون ضخامت دندان های جلویی کمتر است عصب کشی دندان های جلو نیاز به مهارت بیشتری است در نتیجه در انتخاب دندانپزشک خود دقت زیادی داشته باشید.  

آیا عصب کشی مضر است

پس از خارج شدن دندان از درون لثه، عصب دندان از نظر حیاتی برای سلامتی و عملکرد دندان اهمیتی ندارد. تنها عملکرد آن حسی است یعنی ایجاد احساس گرما یا سرما. وجود یا عدم وجود این اعصاب بر عملکرد روزانه دندان تاثیری نخواهد داشت. در نتیجه عصب کشی هیچ گونه ضرر حیاتی برای بدن نخواهد داشت.

عوارض درمان کانال ریشه

عصب کشی اگر توسط متخصص و دندانپزشک مجرب انجام شود عوارضی به دنبال نخواهد داشت. در غیر این صورت ممکن است بعد از درمان دندان ها دچار عارضه شوند که بعضی از آن ها عبارتند از:

شکستن دندان: شکستن دندان یکی از عوارض درمان کانال ریشه است. شکستن دندان می تواند علت های مختلفی داشته باشد. ضعف به دلیل برداشتن قسمت هایی از بافت دندان، پوسیدگی جداره دندان و بسیاری دلیل دیگر. برای جلوگیری از شکستن دندان اکثر دندانپزشکان بعد از درمان کانال ریشه اقدام به روکش کردن دندان می کنند تا از دندان محافظت شود.
عفونت: در صورتی که دندانپزشک به درستی درون دندان را تخلیه نکند ممکن است باکتری ها و ذرات باقی مانده باعث عفونت شوند.
درد بعد از عصب کشی: داشتن درد بعد از درمان تا یک مقداری طبیعی است اما درد شدید و طولانی غیر عادی می باشد.

در صورتی که بعد از درمان هر کدام از موارد بالا را مشاهده کردید سریعا به دندانپزشک خود اطلاع دهید.

درد بعد از عصب کشی

درد بعد از عصب کشی درجات مختلفی دارد که در بازه زمانی خاصی رخ می دهد که عبارتند از:

حساسیت: وجود حساسیت مختصر در دندان و بافت های اطراف آن بعد از عصب کشی طبیعی است و حتی ممکن است چندین هفته طول بکشد. منظور از حساسیت احساسی است که بعضی مواقع در اثر عواملی مانند فشار روی دندان یا لثه حس می شود و با درد تفاوت دارد. حساسیت نباید همیشگی و دائم باشد در غیر این صورت به دندانپزشک خود اطلاع دهید.
درد خفیف: درد خفیف بعد از عصب کشی یکی از عوارض شایع درمان کانال ریشه است که ممکن است تا 1 هفته ادامه داشته باشد.
درد شدید: درد شدید همیشه وجود ندارد و فقط ممکن است در یکی دو روز اول وجود داشته باشد.

درد-بعد-از-عصب-کشی (1)

عصب کشی در اصفهان

در اصفهان روزانه تعداد زیادی عصب کشی توسط دندانپزشکان انجام می شود. اما همه افراد نتیجه مطلوب را از این درمان نمی گیرند. دلیل این موضوع می تواند به روز نبودن تجهیزات یا بی تجربه بودن دندانپزشک باشد. کلینیک دندانپزشکی صدرا با سال ها تجربه موفق در خدمات دندانپزشکی یکی از بهترین مراکز برای انجام درمان کانال ریشه دندان در اصفهان می باشد. کلینیک صدرا با مجهز بودن به بهترین تجهیزات دندانپزشکی و کادر پزشکی متخصص و مجرب روزانه تعداد بسیاری از همشهریان عزیز را با عصب کشی درمان می کند. برای گرفتن نوبت و وقت ویزیت می توانید با شماره های زیر همین صفحه تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید: عصب کشی دندان در اصفهان + هزینه

اگر سوالی در مورد عصب کشی دارید می توانید زیر همین مقاله در قسمت نظرات مطرح بفرمایید. سوالات شما توسط دندانپزشکان مرکز پاسخ داده خواهد شد.

خدمات عمومیعصب کشی

عصب کشیکانال ریشه دندان

2 نظر

 • من دندان هام رو عصب کشی کردم اما الان خیلی درد داره دندانم. باید بازم مراجعه کنم به دندانپزشک ؟

  • درد بعد از عصب کشی علت های مختلفی می تونه داشته باشه بهتره این مورد رو با دندانپزشک خودتون مطرح کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *