پروتز-ثابت-دندان

ممکن است کلمه پروتز دندان کمی برای خواننده­ ها گم یا سقیل باشد. مطمئنا تا به حال افرادی در اطراف شما وجود داشته یا با آن­ها برخورد کرده­اید که دندان مصنوعی داشته باشند یا ایمپلنت کرده باشند. دندان مصنوعی درواقع یک نوع پروتز دندانی است. در این مقاله انواع پروتز های ثابت دندان را بررسی کرده ایم و معایب و مزایا و معایب هر یک را توضیح داده ایم.


پروتز دندان چیست

پروتز دندان یک نوع پروتز درون دهانی است که جهت بهبود و بازسازی مشکلات فک و دندان استفاده می­شود.
مشکلاتی مانند:

  • جایگزینی دندانی که کشیده شده
  • بازسازی قسمتی از دندانی که شکسته شده
  • ترمیم قسمت­های نرم یا سخت فک شخص

کسی که درگیر این نوع مشکلات است ممکن است حتی در جویدن غذا دچار مشکل شود و بعدا دچار بیماری های گوارشی شود. گاهی بعضی افراد درست و واضح صحبت نمی کنند و بعد که دنبال دلیل آن می گردند و می بینند که ریشه آن در فک یا دندان ایشان است و باید برای ترمیم و حل مشکل خود به دندانپزشک متخصص مراجعه کند.

بیشتر بخوانید: ترمیم و زیبایی دندان در اصفهان+عکس قبل و بعد

پروتز-ثابت

پروتز ثابت و متحرک

پروتز دندان با اتصال به دندان­ها یا ایمپلنت ها و یا به­صورت موقت به ماهیچه­های اطراف، در قسمت مدنظر قرار داده می­شوند. پروتزهای دندانی را هم می توان مانند دیگر انواع پروتز به­صورت ثابت یا متحرک ساخت که البته انواع بسیار گوناگونی از هر دو دسته وجود دارد.
پروتزهای ثابت توسط مواد چسبنده یا پیچ به دندان یا ایمپلنت ­ها اتصال داده می­شوند. پروتز­های متحرک با استفاده از اصطحکاک روی سطوح دندان­ها و ساختار قوس دندانی قرار می گیرند و طوری ساخته می­شوند که می­توان از آن­ها بصورت موقت استفاده کرده و سپس از جای خود خارج شوند. در ادامه مقاله انواع پروتز دندان را دقیق تر بررسی می کنیم.

انواع پروتزهای دندان

در واقع سه نوع پروتز وجود دارد: پروتز ثابت، پروتز متحرک و ایمپلنت. هرکدام از انواع پروتزهای گفته شده بنابر تشخیص دندانپزشک و نوع مصارف، مثلا زیبایی یا پزشکی ممکن است استفاده گردند.
تصویر بالا انواع پروتز ثابت و متحرک را نمایش می­دهد که همانطور که از اسم آن مشخص است در روش پروتز متحرک می­توان قطعه پروتزی را در دندان قرار داده و دوباره آن را جدا کرد و از دهان خارج نمود. در حالی که در پروتز ثابت قادر به جدا کردن قطعه پروتزی نخواهید بود.

پروتز ثابت دندان

لبخند زیبا به انسان اعتماد به نفس می دهد. اگر مجبور شده­اید یکی از دندان های خود را به هر دلیلی بکشید و اکنون احساس می­کنید نبود آن طرح لبخند شما را خراب کرده، می­توانید به سادگی با استفاده از پروتز ثابت دندان این مشکل را برطرف کنید. در ادامه به خصوصیات اصلی پروتز ثابت دندان، مواد تشکیل دهنده این گونه از پروتز و مزیت ها و مشکلات این روش می­پردازیم.

پروتز ثابت دندان چیست؟

پروتز ثابت دندان جهت جایگزینی یا ترمیم دندان آسیب دیده استفاده می­شود. دلیل استفاده از اصطلاح ثابت در این نوع از پروتزها این است که آن­ها را روی پایه دائم (دندان طبیعی بیمار یا یک پایه مصنوعی) نصب می­کنند، به ­طوری که بیمار توانایی جابجایی پروتز را ندارد.
انواع مختلفی برای پروتز ثابت وجود دارد:

روکش دندان چیست

اگر سطح خارجی دندان به دلیل رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان دچار پوسیدگی و لک گردد به طوری که نتوان آن­ها را رفع نمود، می­توان از روکش دندانی به­منظور تقویت یا بازسازی دندان پوسیده استفاده نمود. روکش ها انوع مختلفی دارند که می توانید در مقاله زیر در مورد آن ها بیشتر بخوانید.

بیشتر بخوانید: روکش دندان در اصفهان + هزینه در سال 99

 بریج­ دندان چیست

در رابطه با بریج یا پل دندانی باید گفت که افرادی که تنها یک دندان خود را از دست داده­اند می­توانند این جای خالی را توسط بریج یا پل پر کند. در این روش بریج های دندانی یا همان دندان­های مصنوعی توسط دندان­های مجاور در جای خود نگه داشته می­شوند.
بریج­ها مانند مواد پرکردن دندان از رنگ­های مختلفی ساخته می­شوند اما عموما آن­ها را از پرسلین می­سازند تا به رنگ دندان باشند و جلب توجه نکند. در ادامه انواع بریجهای دندانی را نام برده و به بررسی آنها میپردازیم.

بریج-دندان

انواع بریج دندان

همانطور که در بالا ذکر شد بریج­های دندانی برای قرار گرفتن در محل، از دندان­های مجاور کمک می­گیرند. در واقع بسته به شرایط دندان­های مجاور و نحوه اتصال به آن­ها نوع بریدج و روش اتصال آن نیز تغییر می­کند. از این رو چند نوع بریدج دندانی وجود دارد که در ادامه به توضیح آن­ها می­پردازیم.

بریج معمولی

این مدل از بریج­ها از قدیم الایام تا به الآن استفاده می شوند.  بریج معمولی همان دندان پروتزی یا مصنوعی است که توسط دندان­ها مجاور در جای خالی قرار میگیرد. زمانی از این روش استفاده می­شود که هر دو دندان مجاور استحکام و سلامت مطلوبی داشته باشد.
جهت اجرای این روش ابتدا مینای روی دندان تراشیده شده تا بتوان بریج را به تاج دندان­های مجاور اتصال داد. البته همین تراشیدن مینای دندان یک نقطه ضعف محسوب می­شود چون مینای تراشیده شده دیگر جایگزین نمی­شود.

بریج معلق

این مدل نیز تقریبا شبیه بریج دندان معمولی است تنها با یک تفاوت عمده و آن هم این است که جهت کار گذاشتن تنها یک دندان سالم مجاور، کفایت می­کند.  یکی از مشکلات این روش این است که دندان پایه­ای که بریج به آن متصل می­شود بخاطر اهرم شدن و تحمل کامل فشار ممکن است دچار کجی یا شکستگی شود.

بریج مریلند یا بریج محافظه کارانه

این روش به بریج محافظه کارانه نیز معروف است. علت نام گذاری آن این است که این روش نسبت به روش­های مذکور به مینای دندان آسیب نمی زند. در روش بریج معمولی دندان­های مجاور باید تراشیده شده و مینای آن­ها تا حدی از بین برود تا بریج را بتوان در قسمت تاج به دندان­ها اتصال داد. بنابراین مینای ازبین رفتهِ دندان­های مجاور، قابل جایگزینی نخواهد بود.
در روش بریج مریلند یا بریج بدون تراش دندان، بریج به پشت دندان­های مجاور توسط مواد چسبنده اتصال داده می­شوند و دیگر نیازی به تراشیدن و خراب کردن دو دندان جهت جاگذاری یک دندان نخواهد بود.  بریج مریلند عملکردی مشابه دندان طبیعی داشته و بیمار می­تواند از اثر ترمیمی آن لذت ببرد.
تنها باید به این موضوع توجه داشت که بریج محافظه کارانه یا بریج مریلند برای دندان­هایی که عمل جویدن با آنجا انجام می­گردد، مانند دندان­های آسیاب مناسب نیست. دلیل آن­هم این است که این نوع بریج با مواد جسبنده به پشت دندان­های مجاور اتصال داده می­شود.

طول عمر بریج دندان

این روش از پروتز ثابت، عموما برای کسی استفاده می­شود که دندان­های مجاور دندان از دست رفته­اش دارای استحکام و سلامت خوبی بوده باشد. بریج­ها تا زمانی که دندان­ها مجاور قدرت نگه داشتن­شان را داشته باشند، باقی می­مانند.در صورتی که دندان­های مجاور قادر به نگه­داری دندان مصنوعی یا بریج نباشند از گزینه­ های درمانی دیگری مانند ایمپلنت استفاده می­کنند.

پروتز دندان بر پایه ایمپلنت

پروتزهای ثابت دندانی را نیز می­توان بر پایه ایمپلنت­های دندانی قرار داد. یک ایمپلنت دندانی یک ریشه مصنوعی ساخته شده از جنس تیتانیوم است که مستقیما بر استخوان فک نصب می­شود. زمانی که ایمپلنت در جای خود در فک قرار می­گیرد، یک دوره 3 تا 6 ماهه باید بگذرد تا ایمپلنت با استخوان فک وارد یکپارچگی شود. سپس پروتز­های دندان روی ایمپلنت­ها قرار می­گیرند.
گاهی اوقات امکان استفاده کامل از ایمپلنت دندانی به دلیل ضعف در استخوان فک وجود ندارد. در این موارد متخصص ممکن است از کاشت ایمپلت در دو طرف خود داری نموده و از بریج مابین آن­ها استفاده کند تا فشار روی استخوان فک کمتر شود.
بریج بر پایه ایمپلنت شبیه بریج دندان معمولی است با این تفاوت که به­جای اینکه به دندان واقعی بیمار نصب شود، به ایمپلنت قرار داده شده در فک اتصال پیدا می­کند. عموما یک ایمپلنت جایگزین دندان از دست رفته شده و سپس روکش دندان مصنوعی به آن متصل می­شود.

چرا بریج بر پایه ایمپلنت

زمانی که بیش از یک دندان خود را ازدست داده باشید بیشتر از این روش استفاده شود. همچنین زمانی که چندین ایمپلنت تکی در دهان شما وجود داشته باشد که بهم متصل نباشند، دکتر متخصص ممکن است از این روش جهت توزیع فشار وارده بر ایمپلنت­ها استفاده کند.
برای مثال زمانی که دندان­های خود را روی هم می­فشارید یا غذا می­خورید ممکن است روی ایمپلنت فشار آمده و پایه­های آن سست شود. به همین دلیل است که از بریج بر پایه ایمپلنت استفاده می­شود تا این فشار تقسیم شود.
البته باید توجه داشت که دندان و لثه کناری ایمپلنت باید از سلامت خوبی برخوردار باشد. گاهی اوقات که استخوان فک توانایی کافی جهت نگهداری ایمپلنت را ندارد باید از طریق پیوند استخوان یا تقویت آن، پیش از ایمپلنت آن را تصحیح نمود.

بیشتر بخوانید: ایمپلنت دندان: هزینه و روش انجام آن

ایمپلنت-دندان

مراحل کاشت بریج بر پایه ایمپلنت

1- در ابتدا پایه ایمپلنت از جنس سازگار با استخوان انسان مثل تیتانیوم ساخته شده و در استخوان فک جایگذاری می­شود. بسته به استقامت استخوان فک شخص و بافت نرم دهان ایشان ممکن است به ازای هر دندان از دست رفته یک پایه ایمپلنت کاشته شود.
2- سپس یک قطعه از جنس تیتانیوم (ممکن است از جنس طلا یا پرسلین نیز باشد) به شکل استوانه روی پایه جایگذاری شده توسط چسب یا پیچ قرار می­گیرد. به این قطعه اباتمنت نیز گفته می­شود.
3- در مرحله آخر نیز روکش دندانی که نقش بریج را ایفا می­کنند روی ایمپلنت و اباتمنت قرار داده می­شود. دندان سفیدی که به شکل دندان واقعی، بعد از عمل مشاهده می­کنید درواقع همان روکش دندانیِ گفته شده است.

معایب بریج بر پایه ایمپلنت

مراحل زیاد و زمان بر

کاشت بریج بر پایه ایمپلنت روند زمانبری دارد. در بهترین حالت 5 ماه برای فک پایین و 7 ماه برای فک بالا عملیات کاشت ایمپلنت و قرار دادن بریج روی آن طول خواهد کشید. برای کاشت بریج بر پایه ایمپلنت دو عمل جراحی انجام می­شود. ابتدا ایمپلنت در استخوان فک جایگذاری شده و سپس بعد از طی زمان سازگاری ایمپلنت و استخوان روی آن باز شده و اباتمنت و روکش روی آن قرار می­گیرد.

هزینه بالا

همانطور که قبلا گفته شد عمل ایمپلنت به دلیل چند مرحله ای بودن روش درمانی آن و اینکه شامل بخش جراحی کاشتن پایه ایمپلنت، قطعات پروتزی (اباتمنت و تعلقات آن) و همچنین روکش ایمپلنت می­شود نسبت به درمان­های عادی هزینه بیشتری دارد.

متریال تشکیل دهنده پروتز ثابت

به ­نظر میرسد بهترین ماده جهت ساخت پروتزهای ثابت پرسلین و زیرکنیوم باشد. زیرکنیوم جهت زیر سازی و ساختار داخلی پروتز ثابت و پرسلین جهت رویه آن استفاده می­شود. این مواد استحکام و سلامت پروتز را تضمین نموده و در عین حال رنگی بسیار شبیه به رنگ دندان خواهند داشت. از سمتی این دو ماده زیست سازگاری بسیار خوبی دارند.
زیرکنیوم استحکام بالاتری نسبت به آلیاژهای معمول دارد به همین دلیل روکش­های پروتزی ساخته شده از پرسلین و زیرکنیوم هم استحکام بالایی دارند و هم لبه­های آن سیاه نمی­شود.

برتری ­های روش پروتز ثابت

پروتزهای ثابت یک سری مزیت­ها دارند:

  • زیست سازگاری خوب متریال آن، ظاهر خوب و استحکام بالا از مزیت­های بریج دندانی است که از زیرکنیوم و پرسلین ساخته می­شود. تنها مشکلی که این بین وجود دارد این است که دندان مجاور دندان از دست رفته باید پر شود تا بتوان بریج را بواسطه آن نصب کرد.
  • روش بریج بر پایه ایمپلنت نیز جذابیت های خاصی دارد. یکی از برتری­های عمده این روش سازگار شدن پایه ایمپلنت با ساختار استخوان فک است، زیرا در مدت زمان سازگاری و یکپارچه شدن، استخوان پایه ایمپلنت را در بر می­گیرد. این به این معنی است که ریشه دندان کناری را اگر نیاز به بریج زدن باشد، مورد آسیب قرار نخواهد داد.

بیشتر یخوانید: بلیچینگ دندان در اصفهان

درد بریج دندان

در هنگام عمل بریج شما عموما به دلیل تزریق بیحسی دردی حس نمی­کنید. و تنها به­دلیل طولانی بودن عمل و باز ماندن طولانی مدت فک ممکن است بعدا احساس درد در ناحیه استخوان فک داشته باشید که بعد از مدت کوتاهی رفع خواهد شد. تقریبا هیچ بیماری نبوده که نتوانسته باشد به وجود این گونه پروتز ثابت در دهان خود عادت کند. یکی از مزیت­های این روش درمانی راحتی بیمار در کنار آمدن با روش درمان است.

هزینه پروتز ثابت دندان در اصفهان

واضح است که یکی از دغدغه ­های بیماران هزینه پروتز دندان است. همانطور که در مقاله گفته شد انجام عمل پروتز ثابت دندان چندین روش دارد که در هر کدام از این روش ها شرایط و مراحل بخصوصی دارد. دکتر متخصص در کلینیک دندانپزشکی صدرا ابتدا شما را معاینه، وضعیت دندان هایتان را بررسی میکند و بعد از آن بر اساس نوع شرایط دندان هایتان، روش درمانی جهت انجام پروتز ثابت را معرفی مینماید.
گاهی با یک روکش ساده و یک بریج معمولی مشکل دندان حل میشود اما گاهی نیز باید چندین مرحله جهت انجام بریج دندانها بر پایه ایمپلنت مراجعه کنید و چند ماه درمان طول بکشد. بنابراین ارائه یک لیست قیمت یکپارچه جهت هزینه پروتز ثابت دندان کار ساده ای نیست. پیشنهاد کلینیک دندانپزشکی صدرا در اصفهان به عزیزان این است که برای اطلاع کامل از هزینه­ها با شماره ۰۳۱۳۴۳۹۶۶۴۷ یا ۰۳۱۳۴۳۹۶۶۴۳تماس بگیرند تا افراد متخصص پاسخگوی شما در زمینه تمامی هزینه ها و روشهای درمانی باشند.

 انجام پروتز ثابت دندان در اصفهان

پروتز ثابت دندان یک درمان بسیار موثر در زیبایی دندان ها و رفع مشکلات ناشی از کمبود دندان ها است. اما نتیجه خوب و موثر در صورتی اتفاق می افتد که زیر نظر یک دندانپزشک ماهر با امکانات و تجهیزات مدرن انجام شود. اگر می خواهید پروتز ثابت دندان را در شهر اصفهان انجام دهید باید بدانید که همه کلینیک ها و مطب های دندانپزشکی در اصفهان این شرایط را ندارند.
یکی از بهترین کلینیک های دندانپزشکی برای انجام پروتز ثابت دندان در اصفهان کلینیک دندانپرشکی صدرا می باشد. در کلینیک صدرا تمامی روش های پروتز ثابت دندان زیر نظر بهترین متخصصان پروتز ثابت دندان اصفهان انجام می گیرد. همچنین با ارائه تسهیلات مالی به بیماران و متقاضیان عزیز انجام درمان های پر هزینه را برای همه تسهیل نموده است.

بیشتر بخوانید: هزینه عصب کشی دندان در اصفهان در سال 99

ویدیو های بیشتر در رابطه با کلینیک دندانپزشکی صدرا را می توانید در صفحه آپارات و اینستاگرام کلینیک مشاهده بفرمایید.

در نهایت اگر سوالی در رابطه با پروتز دندان دارید می توانید زیر همین مقاله در قسمت نظرات مطرح بفرمایید. سوالات شما توسط دندانپزشکان مرکز پاسخ داده می شود.

پروتز ثابتدسته‌بندی نشده

ایمپلنت دندانبریج دندانپروتز ثابت دندانپروتز دندانترمیم و زیبایی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *