لمینت-دندان

امروزه دندانپزشکان با استفاده از مواد مخصوص می­توانند روکش هایی بسازند که بین 10 تا 30 سال پایدار باشند. در طول این مدت تنها مشکلاتی مانند شکستگی، تغییر رنگ، پوسیدگی و یا کوچکتر شدن لثه ممکن است باعث جایگیزینی روکش شود. به مرور زمان و با پیشرفت علم دندانپزشکی جنس روکش های دندان و روش های چسباندن آنها بهبود یافت، تا به مرحله ای رسیدیم که روکش کردن (لمینت و ونیر) دندان به یک امر عادی تبدیل شده و بیشتر در زیرگروه عمل های زیبایی دندان قرار گرفته است. یکی از روش های پیشرفته روکش کردن دندان لمینت دندان است که نسبت به بقیه روشها زیبایی ظاهری و ماندگاری بیشتری نیز دارد. در این مقاله به طور کامل انواع لمینت های دندان را بررسی خواهیم کرد.


لمینت دندان چیست

لمینت دندان (لمینت کامپوزیتی یا سرامیکی) یک پوسته نازک به رنگ دندان است که بر اساس نیاز فرد ساخته میشود. این پوسته ها با هدف بهبود رنگ، شکل، اندازه یا طول دندانهای فرد، به سطح مینای دندان ها چسبانده می شوند. لمینت دندان از چندین لایه از جنسهای مختلفی مانند سرامیک یا مواد کامپوزیتی ساخته شده که با استفاده از یک لایه چسبنده روی مینای دندان قرار میگیرد.  برخلاف تصور عامه، در استفاده از روش لمینت دندان روش هایی وجود دارد که طی انجام آنها نیازی به تراشیدن مینای دندان نیست.
در اجرای روش لمینت علاوه بر جنبه زیبایی آن، انجام صحیح و اتصال محکم آن روی سطح دندان نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است و تاثیر زیادی در کارایی و طول عمر آن دارد. در کلینیک دندان پزشکی صدرا، متخصصان ما با استفاده از رزینهای حساس به نور و دستگاه های لیزری، لمینت دندان را به سطح دندانها متصل میکنند. این روش اتصال بسیار محکم بوده و باعث میشود که لمینت دندان به هیچ وجه از لحاظ چسبندگی دچار مشکل نشود.

بیشتر بخوانید: ترمیم و زیبایی دندان در اصفهان+عکس قبل و بعد

لمینت-دندان-در-اصفهان

لمینت-دندان-در-اصفهان

انواع لمینت دندان

به ­طور کلی دو روش مستقیم و غیر مستقیم جهت اجرای این درمان وجود دارد:

لمینت سرامیکی دندان(روش غیر مستقیم)

لمینت سرامیکی که به “پرسلین ونیر” نیز معروف است، در حقیقت یک پوسته نازک سرامیکی به قطر نیم میلیمتر یعنی تقریبا دو برابر ضخامت یک پوسته تخم مرغ است.  یکی از تفاوتهای عمده این روش با لمینت های کامپوزیتی در نحوه ساخت آنها است. لمینتهای سرامیکی را توسط دستگاه در لابراتوار میسازند.
ماندگاری و طول عمر این لمینت بیشتر از نوع کامپوزیتی است و در کلینیک دندانپزشکی صدرا به بیمار این امکان را می دهیم که پیش از ساخت طرح لمینت یا همان طرح لبخند خود را انتخاب کنند.  در نظر داشته باشید که در این روش سطح دندان مقدار بسیار کمی تراش میخورد.

لمینت کامپوزیتی دندان(روش مستقیم)

لمینت های کامپوزیتی از مواد همرنگ با دندان، در مطب دندانپزشک طی یک یا چند جلسه (بر اساس نوع دندان ها و سختی کار) رو سطح دندان چسبانده میشوند.  برای این روش نیازی به ساخت در لابراتوار نبوده و در برخی موارد حتی سطح دندان نیز تراشیده نمیشود. کامپوزیت به صورت مستقیم با استفاده از اشعه لیزر روی مینای دندان چسبانده میشود.

با انتخاب متد درمانی مناسب توسط دندانپزشک های متخصص ما در کلینیک دندانپزشکی صدرا در اصفهان و تنها با یک سری آماده سازیهای ساده و حداقلی برای قرار دادن روکش لمینت روی دندانها، بدون هیچ آسیبی به دندان، روش لمینت دندانی اجرا میشود. برای اطلاعات بیشتر و گرفتن نوبت با شماره های ۰۳۱۳۴۳۹۶۶۴۷ یا ۰۳۱۳۴۳۹۶۶۴۳تماس بگیرید.

 تفاوت لمینت سرامیکی و کامپوزیتی دندان

با توجه به توضیحات بالا در این قسمت مزایا و معایب هر کدام از روش های لمینت سرامیکی و کانپوزیتی را بررسی می کنیم:

 • لمینت سرامیکی مقاومت بیشتری نسبت به کامپوزیتی دارد.
 • ظاهر لمینت سرامیکی جذابتر است و پایداری رنگ آن بیشتر بوده.
 • لمینت کامپوزیتی نیازی به تراش سطح دندان ندارد اما در نوع سرامیکی سطح دندان باید مقداری تراشیده شود .
 • لمینت کامپوزیتی به صورت کلی ارزانتر از لمینت سرامیکی است.

تفاوت عمده میان دو روش ذکر شده در مطالب قبلی بیشتر در نحوه ساخت و طول عمر آنها است.

بیشتر بخوانید: ونیر کامپوزیت دندان در اصفهان + عکس قبل و بعد

لمینت دندان چگونه است

همانطور که گفته شد لمینت کامپوزیتی توسط دکتر در مطب ساخته شده و طول عمر کمتری نسبت به نوع سرامیکی دارد. از طرفی زمان بیشتری باید صرف این روش درمانی گردد. در ادامه اجرای هر کدام از این روش ها را توضیح می دهیم.

نحوه اجرای لمینت کامپوزیتی

ابتدا دکتر دندانپزشک متخصص شما را ویزیت کرده و به شما مشاوره رایگان می دهد. اگر با مراحل و نحوه درمان موافقت کردید این درمان طی دو تا چهار جلسه انجام میشود. تعداد جلسات درمانی بستگی به تعداد دندانهایی که قرار است کامپوزیت شوند و مهارت دندانپزشک دارد.
بطور کلی در این درمان تمامی مراحل توسط دندانپزشک انجام میشود به همین دلیل کیفیت آن بستگی شدیدی به قدرت طراحی، علم، مهارت و تجربه دندانپزشک دارد. در این روش دندانها باید تک تک لمینت شوند. ابتدا دندان مدنظر توسط ابزار مخصوص جدا شده، مواد کامپوزیتی روی آن قرار میگیرد و سپس توسط اشعه یو-وی مواد را سفت و مستحکم میکنند. این مراحل باید برای تک تک دندانها اجرا شود و دلیل وقت گیر بودن این روش هم همین است. زمانی که تمامی دندانها لمینت کامپوزیتی شدند، توسط پالیش به آنها فرم و شکل میبخشند. که این مرحله به سلیقه شما است.

نحوه اجرای لمینت سرامیکی

در این روش پس از ویزیت و مشاوره رایگان توسط متخصصان ما در کلینیک دندانپزشکی صدرا، طرح لبخند خود را انتخاب میکنید. در یک جلسه دندهایتان یک تراش بسیار نازک میخورد (البته در بالا ذکر شد که روشهایی هم وجود دارد که طی آنها تراش لازم نیست) و سپس قالبگیری انجام میشود.
قالب دندانهایتان به لابراتوار ساخت لمینت سرامیکی فرستاده میشود. در جلسه دوم لمینتهای ساخته شده روی دندانهای شما چسبانده میشوند و کار به اتمام میرسد.

لمینت-سرامیکی

لمینت-سرامیکی

این درمان برای چه کسانی مناسب است/نیست

مطمئنا همه افراد به این موضوع اعتقاد دارند که لبخند زیبا باعث اعتماد به نفس می شود. تمرکز لمینت دندان هم دقیقا روی همین مساله است. دندانهایی که دچار پوسیدگی شدید، شکستگی، ناموزونی و غیره هستند را میتوان به راحتی با این روش، اینگونه عیوب آنها را پوشاند.

حال باید توجه کرد که در مواردی این روش درمانی توصیه نمیشود برای مثال:

 • افرادی که سلامت دندانهای آنها در حد قابل قبول است نباید در لمینت کردن صرفا برای رسیدن به زیبایی و سفیدی سطح دندانها عجله کنند.

برای مثال در روش لمینت سرامیکی در هر بار لمینت کردن سطح نازکی از دندانهای شما تراشیده میشود.

اگر همین روال ادامه پیدا کند، هربار مقداری از دندان تراشیده شده و عمر دندان کوتاه میگردد و در دراز مدت ممکن است آثار مخربی روی دندان داشته باشد.

افرادی که سن بین 17 تا 30 سال دارند و تنها برای سفید سازی ظاهر دندانهایشان اقدام به لمینت دندان میکنند باید در نظر داشته باشند که عمر آن ها دائمی نیست و ممکن است فرد پس از مدتی نیاز به انجام دوباره داشته باشد.

 • حتما در انتخاب دندانپزشک دقت لازم را داشته باشید و تا زمانی که به درمان لمینت نیاز پیدا نکرده اید در استفاده از آن عجله نکنید. دندانپزشک اگر مهارت و تجربه لازم را نداشته باشد عصب دندانهایتان نسبت به سرما و گرما حساس خواهد شد.
 • افرادی که عادت به دندان قروچه و سایش دندانهایشان دارند این روش برایشان مناسب نیست. ممکن است سایش دندانهایشان منجر به شکستگی یا ترک روی سطح لمینت شود.
 • عادات غذایی مانند مصرف زیاد ترشی یا مواد اسیدی منجر به تخریب لمینت دندان میشود.

بیشتر بخوانید: بلیچینگ دندان در اصفهان

قیمت لمینت دندان در سال 99

واضح است که یکی از دغدغه­های بیماران هزینه لمینت دندان است.  همانطور که در مقاله گفته شد انجام این درمان چند روش دارد که هر کدام از این روشها شرایط و مراحل بخصوصی دارد.
دندانپزشک متخصص در کلینیک دندانپزشکی صدرا ابتدا شما را معاینه، وضعیت دندانهایتان را بررسی میکند و بعد از آن بر اساس نوع شرایط دندانهایتان، روش درمانی جهت انجام لمینت دندان را معرفی مینماید. در مورد روش لمینت سرامیکی جنس موادی که برای ساخت استفاده میشود، تاثیر عمده ای در قیمت آن دارد.
برای مثال در این زمینه جنس مواد مورد استفاده میتواند:

 • سرامیک های اکسید آلومینیوم
 • سرامیک های دی سیلیکات لیتیوم
 • سرامیک های تقویت شده با لوسایت
 • سرامیک های فلدسپاتیک
 • سرامیک های کوارتز ساختگی
 • لومینیرز
 • زیرکونیا با دستگاه CAD-CA

برای روش کامپوزیتی جنس مواد اولیه و همچنین تکنیک انجام این روش در قیمت گذاری تاثیر عمده ای دارد. بنابراین ارائه یک لیست قیمت یکپارچه جهت هزینه لمینت دندان کار ساده ای نیست.

پیشنهاد کلینیک دندانپزشکی صدرا در اصفهان به عزیزان این است که برای اطلاع کامل از هزینه­ها با شماره ۰۳۱۳۴۳۹۶۶۴۷ یا ۰۳۱۳۴۳۹۶۶۴۳تماس بگیرند تا افراد متخصص پاسخگوی شما در زمینه تمامی هزینه ها و روشهای درمانی باشند.

لمینت-دندان-در-اصفهان

لمینت-دندان-در-اصفهان

لمینت دندان در اصفهان

لمینت دندان یک درمان بسیار موثر در زیبایی دندانها و رفع مشکلات ظاهری دندانها مانند رنگ، شکستگی، عدم توازن، پوسیدگی بیش از حد و غیره است. اما نتیجه خوب و موثر در صورتی اتفاق می افتد که زیر نظر یک دندانپزشک ماهر با امکانات و تجهیزات مدرن انجام شود.
به طور کلی مهارت و علم دندانپزشک تاثیر بسزایی روی نتیجه لمینت دندان دارد. بخصوص در زمینه لمینت به روش کامپوزیت که تمام نتیجه آن به مهارت و تجربه دندانپزشک بستگی دارد. زیرا تمامی مراحل از ساخت گرفته تا اجرای آن و انتخاب رنگ توسط بیمار در خود مطب اتفاق می افتد.
اگر می خواهید لمینت دندان را در شهر اصفهان انجام دهید باید بدانید که همه کلینیک ها و مطب های دندانپزشکی در اصفهان این شرایط را ندارند. یکی از بهترین کلینیک های دندانپزشکی برای انجام لمینت دندان در اصفهان کلینیک دندانپرشکی صدرا می باشد. در کلینیک صدرا تمامی روشهای لمنیت دندان زیر نظر بهترین متخصصان لمینت دندان اصفهان انجام می گیرد. همچنین با ارائه تسهیلات مالی به بیماران و متقاضیان عزیز انجام درمان های پر هزینه را برای همه تسهیل نموده است.

ویدیو های بیشتر در رابطه با کلینیک دندانپزشکی صدرا را می توانید در صفحه آپارات و اینستاگرام کلینیک مشاهده بفرمایید.

در نهایت اگر سوالی در رابطه با لمینت دندان دارید می توانید زیر همین مقاله در قسمت نظرات مطرح بفرمایید. سوالات شما توسط دندانپزشکان مرکز پاسخ داده می شود.

دسته‌بندی نشده

ترمیم و زیباییلمینتونیر کامپوزیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *