ونیر-کامپوزیت-چیست

اگر همیشه به دنبال یک لبخند زیبا بوده اید ونیر کامپوزیت یکی از بهترین و راحت ترین گزینه ها برای شماست. ونیر کامپوزیت یا روکش کامپوزیتی روشی بسیار موثر و سریع برای ترمیم و سفیدی دندان ها به شمار می رود.  در این مقاله فواید و روش انجام ونیر کامپوزیت را بررسی کرده ایم تا اگر قصد انجام این درمان را دارید بهتر تصمیم بگیرید. برای دسترسی آسان به قسمت های مختلف مقاله می توانید از فهرست زیر استفاده کنید.


ونیر کامپوزیت چیست

ونیر کامپوزیت یک نوع روکش از جنس رزین های کامپوزیتی است. این روکش ها پوسته های نازکی هستند که در قسمت جلوی دندان ها قرار می گیرد تا ظاهر آن ها را بهبود ببخشند. البته این روش تنها روش مورد استفاده برای زیبایی دندان نیست و روش های دیگری مانند تاج، لمینت و … نیز وجود دارد. ونیر کامپوزیت تنها بخشی از دندان های شما را می پوشاند و با تاج دندان که ضخیم تر است و کل دندان را می پوشاند متفاوت است.

بیشتر بخوانید: ترمیم و زیبایی دندان در اصفهان+عکس قبل و بعد

کامپوزیت ها به دو صورت مستقیم و غیر مستقیم روی دندان قرار می گیرند:

ونیر کامپوزیت مستقیم

این دسته از ونیر کامپوزیت ها به طور مستقیم و در یک جلسه روی دندان اعمال می شوند.

ونیر کامپوزیت غیر مستقیم

ونیر کامپوزیت های غیر مستقیم باید در آزمایشگاه ساخته شوند. برای این کار دندانپزشک ابتدا قالب دندان شما را می گیرد سپس اقدام به ساخت آن می کند. این نوع کامپوزیت در بیش از یک جلسه انجام می شود.

ونیر-کامپوزیت

فواید ونیر کامپوزیت

در فرایند انجام ونیر کامپوزیت نیاز به تراشیدن دندان نیست به همین خاطر آسیبی به دندان نخواهد رسید. فواید و ویژگی های کامپوزیت عبارت است از:

 • رنگ: یکی از مهم ترین ویژگی های این روش هم رنگ بودن رزین های کامپوزیتی با رنگ دندان است. به همین دلیل نتایج بدست آمده از این روش بسیار طبیعی می باشد.
 • استحکام: کامپوزیت ها دارای استحکام بالای هستند
 • بدون تخلخل: کامپوزیت ها چون بدون تخلخل می باشند به راحتی می توان آن ها را تمیز نگه داشت.
 • سفارشی بودن: سفارشی بودن به این معنی است که دندانپزشک قادر است هر رنگ یا نوع کامپوزیتی که مناسب دندان شما باشد را آماده کند.
 • بدون نیاز به بی هوشی: این درمان نیاز به بی هوشی کامل ندارد و تنها از بی حسی موضعی استفاده می شود. البته در موارد نادر گاهی بی هوشی نیاز است که بعد از به هوش آمدن نیازی به بستری شدن و ریکاوری نیست.
 • قابلیت ترمیم: ونیر کامپوزیت ها قابلیت ترمیم دارند و هر زمان آسیب ببینند به راحتی ترمیم می شوند.
 • تهاجمی نبودن: غیر تهاجمی ترین روش برای ترمیم و سفید کردن دندان ونیر کامپوزیت است.
 • هزینه: کامپوزیت نسبت به روش های مشابه مانند لمینت هزینه کم تری دارد.

بیشتر بخوانید: روکش دندان در اصفهان + هزینه در سال 99

بزرگترین چالش در انجام ونیر کامپوزیت تطابق رنگ، خطوط و ضخامت روکش است. در صورتی که دندانپزشک مهارت کافی نداشته باشد نتیجه بدست آمده نا امید کننده خواهد بود. کلینیک دندانپزشکی صدرا یکی از بهترین مراکز انجام کامپوزیت در اصفهان است که می توانید بدون دغدغه نسبت به انجام این درمان اقدام نمایید. برای اطلاعات بیشتر و گرفتن وقت مشاوره می توانید با شماره های ۰۳۱۳۴۳۹۶۶۴۷ یا ۰۳۱۳۴۳۹۶۶۴۳ تماس بگیرید.

کاربرد ونیر کامپوزیت

ونیر کامپوزیت در دندانپزشکی کاربرد های زیادی دارد. استفاده در زیبایی دندان از مهم ترین دلایل استفاده از این روش می باشد. کاربرد های کامپوزیت عبارتند از:

 • پر کردن دندان جلو
 • پر کردن فضای خالی بین دندان ها
 • اصلاح ترک و شکستگی دندان
 • سفید کردن دندان
 • اصلاح دندان هایی که کج یا بد شکل هستند

اصلاح-دندان-با-ونیر-کامپوزیت

فرایند انجام ونیر کامپوزیت

دندانپزشک با تمیز کردن دندان ها و آماده سازی تجهیزات، روند کار را شروع می کند. در ابتدا ممکن است دندانپزشک مجبور شود یک لایه نازک از مینای دندان را جدا کند تا به چسبیدن بهتر مواد به دندان کمک کند. البته این مورد همیشه نیاز نیست. پس از آن، بسته به اینکه دندانپزشک روش مستقیم یا غیر مستقیم استفاده می کند، فرایند کمی متفاوت خواهد بود.

فرایند انجام ونیر مستقیم

قبل از استفاده از روکش های مستقیم، دندانپزشک مینای دندان را چسبناک می کند تا به چسبندگی کامپوزیت دندان کمک کند. در ادامه، لایه‌ های بسیار نازک از مواد کامپوزیتی روی سطح دندان اضافه می شود. دندانپزشک برای محکم شدن لایه های رزین کامپوزیتی، با نور آن ها را سفت و سخت می کند.

فرایند انجام ونیر غیر مستقیم

کامپوزیت غیر مستقیم ، بعد از اینکه دندانپزشک دندان ها را آماده کرد، یک قالب از آن ها می گیرد. ونیرهای غیرمستقیم در خارج از دهان ساخته می شوند. هنگامی که کامپوزیت آماده شد، دندانپزشک با آن را با مواد چسبنده روی دندان قرار می دهد. این چسب ها یا به کامپوزیت دندان کمک می کند در جای خودشان محکم قرار بگیرند. در این جا هم برای استحکام بیشتر معمولا از نور استفاده می شود. پس از آن، دندانپزشک کامپوزیت را تمیز می کند و آن را را صیقل می دهد.

بیشتر بخوانید: عصب کشی دندان یا کانال ریشه چیست

تصویر-قبل-و-بعد-ونیر-کامپوزیت

فرق لمینت و ونیر کامپوزیت

همانطور که گفته شد ونیر کامپوزیت از جنس رزین های کامپوزیتی است در صورتی که لمینت از جنس سرامیک می باشد. البته این تنها تفاوت این دو روش نیست. بعضی از فرق های آن ها عبارتند از:

 • زمان انجام: ونیر کامپوزیت اگر از نوع مستقیم باشد در یک جلسه انجام می شود در صورتی که لمینت به حدود 20 روز زمان نیاز دارد.
 • پالیش کردن: کامپوزیت دندان باید حدودا هر سال پالیش شود تا ظاهر زیبای خود را از دست ندهد. در صورتی که لمینت نیازی به پالیش ندارد.
 • تعویض: لمینت ها قابلیت ترمیم ندارند و اگر لب پر شوند باید آن ها را عوض کرد. اما کامپوزیت ها را می توان ترمیم نمود.

بیشتر بخوانید: لمینت دندان: روش انجام + هزینه در سال 99

معایب کامپوزیت

کامپوزیت ها ریسک و خطری برای دندان ندارد. اما به یاد داشته باشید که روکش ها هر چه قدر هم که قوی باشند باز هم از دندان شما ضعیف ترند. یکی از عمده معایب ونیر کامپوزیت این است که هر از مدتی نیاز به ترمیم دارد. این مدت با توجه به رزین استفاده شده و میزان تلاش شما در نگهداری آن متفاوت است. معمولا هر 1 سال یک بار کامپوزیت دندان باید ترمیم شود.

همچنین در صورتی که دندانپزشک مهرت کافی نداشته باشد ممکن است کامپوزیت به خوبی روی دندان قرار نگیرد. این مساله می تواند منجر به عفونت لثه و دندان شود. اگر بعد از انجام روکش متوجه تورم یا آبسه در آن ناحیه شدید سریعا دندانپزشک خود را مطلع سازید.

 

دوام ونیر کامپوزیت

روکش های کامپوزیتی امروزه نسبت به گذشته با دوام تر شده اند. آن ها بطور متوسط 5 تا 7 سال دوام می آورند. البته با مراقبت های دائمی می توان دوام ونیر کامپوزیت را بیشتر کرد. سعی کنید مرتب مسواک بزنید و از جویدن غذا های سفت خودداری کنید. برخی از دندانپزشکان همچنین به شما توصیه می کنند از نوشیدنی هایی مانند قهوه یا چای کمتر بنوشید. زیرا ممکن است ونیر های دندان را لکه دار کند، پس مراقب باشید.

اگر به دنبال کامپوزیت با کیفیت هستید که تا بیش از 7 سال دوام داشته باشد ما کلینیک دندانپزشکی صدرا را توصیه می کنیم. کلینیک دندانپزشکی صدرا به عنوان مجهزترین و مدرن ترین کلینیک دندانپزشکی شمال اصفهان بهترین گزینه برای انجام ونیر کامپوزیت در اصفهان است. برای اطلاعات بیشتر و گرفتن وقت مشاوره می توانید با شماره های ۰۳۱۳۴۳۹۶۶۴۷ یا ۰۳۱۳۴۳۹۶۶۴۳ تماس بگیرید.

چه کسانی می توانند از ونیر استفاده کنند

اگر دندان های شما از نظر ظاهری نسبتا خوب هستند و فقط می خواهید شکل یا رنگ آن ها را تغییر دهید، ونیر کامپوزیت بهترین گزینه است. افراد زیر بهترین گزینه برای انجام این روش هستند:

 • افرادی که قسمتی از دندان هایشان شکسته است
 • افرادی که می خواهند دندان های سفیدی داشته باشند
 • افرادی که از شکل و رنگ دندان های خود ناراضی هستند
 • افرادی که می خواهند لبخند جذابی داشته باشند
 • افرادی که دندان هایشان با سایش کوتاه شده اند
 • افرادی که بین دندان هایشان فاصله زیاد وجود دارد

لبخند-زیبا-با-ونیر-کامپوزیت

ونیر کامپوزیت در اصفهان

یکی از نکات بسیار مهم در ونیر کامپوزیت کیفیت رزین استفاده شده می باشد. رزین های بی کیفیت دوام نخواهند داشت به همین دلیل باید در انتخاب کلینیک یا دندانپزشک دقت کنید. همچنین مهارت دندانپزشک نیز یکی از فاکتور هایی است که باید به آن توجه کرد. اگر قصد دارید این درمان را در اصفهان انجام دهید کلینیک دندانپزشکی صدرا بهترین گزینه برای ونیر کامپوزیت در اصفهان است. این کلینیک با سال ها تجربه موفق یکی از مدرن ترین و مجهزترین کلینیک های دندانپزشکی اصفهان می باشد.

بیشتر بخوانید: ونیر کامپوزیت دندان در اصفهان + عکس قبل و بعد

ویدیو های بیشتر در رابطه با کلینیک دندانپزشکی صدرا را می توانید در صفحه آپارات، نماشا و اینستاگرام کلینیک مشاهده بفرمایید.

اگر سوالی در رابطه با ونیر کامپوزیت دارید می توانید زیر همین مقاله مطرح بفرمایید. سوالات شما توسط دندانپزشکان کلینیک پاسخ داده می شود.

خدمات تخصصیدسته‌بندی نشدهونیر کامپوزیت

روکش دندانکامپوزیتونیر کامپوزیت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *